Government

Ministries

Artur Harutyunyan

Artur
Harutyunyan

Minister of Finance of AR

In office since
6.06.2018


Curriculum Vitae

Date and Place of Birth
January 20, 1979, c. Stepanakert

Education
1999 graduated from the Faculty of economics, Department of General Economics of Artsakh State University.
2007 graduated from the faculty of law of “Mesrop Mashtots” University.

Career Experience
August 1999, senior tax inspector in charge of non-tax revenues at the Unit of Organisational-Supervisory Recording of the State Tax Department of the Nagorno-Karabakh Republic.
January 2004, Head of the Data Processing and Recording of Taxpayers division of Stepanakert Tax Inspection of the State Tax Department.
August 2004, Head of the Large Taxpayers Service division.
January 2006, Head of the Department of Revenue Recording, Planning and Service of Policy Holders.
February 2006, Head of the Department of Revenue Recording, Levies and Service of Large Taxpayers (Policy Holders).
January 2007, Head of the Department of Recording, Planning, Control of Levies, and Analysis.
October 2007, Head of the Operational Intelligence Department.
March 2008, Head of the Large Taxpayers Department.
March 2009, was appointed as Deputy Head of the State Tax Service adjunct to the Government of the Nagorno-Karabakh Republic upon the decision of the NKR Prime- Minister.
July 2015, was appointed deputy minister of finance by the decision of the NKR Prime-Minister.
From October 2017 was appointed First Deputy Minister of Finance according to the decision of Government of the Artsakh Republic.
June 6, 2018 by the decree of Artsakh Republic President appointed as AR Minister of Finance.

Other Information
December 4, 2014 by the decision of the NKR Prime Minister was awarded with a commemorative medal.
October 21, 2016 was given the state class rank of senior counselor of first class of NKR tax service by the decree of the NKR President.
December 14, 2016 by the NKR President's Decree was awarded with the medal “Anania Shirakatsi’’.

Party Membership
Non-party

Personal Status
Married, has 3 children.